cennik biura rachunkowego

Cennik biura rachunkowego

Cennik biura rachunkowego – czy warto korzystać z usług najtańszej firmy?

Każdy początkujący przedsiębiorca prędzej czy później stanie przed wyborem, czy skorzystać z usług biura rachunkowego? Na pewno przejrzy też nie jeden cennik biura rachunkowego. Prowadzenie księgowości we własnym zakresie bywa bardzo stresującym zajęciem, zwłaszcza dla osoby, która nie ma wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie. Dodatkowo sprawy podatkowe zabierają cenny czas, który można przeznaczyć na przykład na rozwój firmy lub zdobycie nowych klientów. Dlatego istotne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: jak wybrać dobre biuro księgowe?

Duży wybór ofert

Ofert firm z branży księgowość Poznań oferuje bardzo wiele i często różnią się znacznie ceną. Od czego zależy cena usług i czy warto kierować się tylko ceną?

Przede wszystkim, biuro rachunkowe to firma, która świadczy m.in. usługi księgowe dla innych przedsiębiorców. Obecnie biuro rachunkowe cennik może ustalać swobodnie, nie istnieją regulacje ustawowe w tym zakresie, takie jak w przypadku usług notariuszy. Negocjacji, oprócz ceny, podlega również zakres usług, który można dopasować indywidualnie do potrzeb klienta, dlatego cenniki uwidocznione na stronach internetowych biur są często orientacyjne.

Cena nie musi być wyznacznikiem jakości

Ważną informacją jest, że wysoka cena nie jest wyznacznikiem wysokiej jakości usług. Cennik biura rachunkowego jest uzależniony od wielu czynników, takich jak rodzaj podmiotu, ilość dokumentów księgowych, ilość zatrudnionych pracowników, rodzaje transakcji (krajowe, międzynarodowe). Im bardziej doświadczona księgowa, z ugruntowaną pozycją na rynku usług rachunkowych, tym wyższa cena za jej usług. Naszą czujność powinna wzbudzić podejrzanie niska propozycja cenowa, wyraźnie odbiegająca od średniej ceny za księgowość. Być może w takim przypadku biuro rachunkowe skupia się na ilości klientów, a nie jakość świadczonych usług i w związku z tym nie będzie mogło poświęcać wystarczającej ilości czasu na znalezieniu najlepszych rozwiązań podatkowych. Największe różnice w cenie usług dotyczą rodzaju podmiotu, zazwyczaj księgowość spółki z o.o. jest dużo bardziej kosztowna niż jednoosobowej działalności gospodarczej. O tym powinni pamiętać przedsiębiorcy mający w perspektywie plan na przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę.

Od czego zależą ceny

Warto zwrócić uwagę, że na cennik biura rachunkowego ma wpływ także lokalizacja firmy, na przykład wyższe ceny będzie miało biuro rachunkowe Poznań, niż biuro poza miastem, w mniejszych miejscowościach. Nie jest to regułą, dlatego zawsze warto kierować się tym co będzie najlepsze z naszego punktu widzenia. Przedsiębiorcy często wybierają biuro rachunkowe, które jest najtańsze, co czasem skutkuje niezadowoleniem z obsługi księgowej. Dlatego priorytetem powinno być sprawdzenie oferty – zakresu usług.