Księgowość spółki z o.o. i jej cechy

Pełna księgowość spółki z o.o.

Przedsiębiorcy w Polsce muszą liczyć się z obowiązkiem prowadzenia księgowości. Jej forma i zakres, w zależności od rodzaju firmy, regulują ustawy. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązane są do prowadzenia tzw. pełnej księgowości, co w praktyce oznacza rozliczanie się z każdej najmniejszej kwoty “przechodzącej” przez spółkę. W przeciwieństwie do jednoosobowej działalności, taką księgowość trudno jest prowadzić samemu bez doskonałej znajomości przepisów w tym zakresie. W tym na pomoc przychodzą biura księgowe, również te internetowe. Księgowość spółki z o.o. można prowadzić na różne sposoby. Najpopularniejszym rozwiązaniem, ze względu na jego wygodę, jest powierzenie prowadzenia księgowości biuru rachunkowemu. Większość z nich posiada polisę ubezpieczeniową na rzecz ewentualnych błędów, które niestety mogą się zdarzyć, więc warto być zabezpieczonym. Koszty miesięczne oscylują w granicach 600-1000 zł, a już nie na nas ciąży ewentualna odpowiedzialność za błędy w rozliczeniach.

Dostęp do księgowości online

Drugim rozwiązaniem, które wciąż zyskuje na popularności, jest księgowość online. Działa na podobnych zasadach, co biuro księgowe, przy czym stwarza możliwość oszczędzenia zarówno czasu, jak i pieniędzy. Przedsiębiorca ma dostęp do wszystkich swoich ksiąg rachunkowych z każdego miejsca i o każdej porze. Z kolei ceny za zlecenie prowadzenia księgowości są zazwyczaj niższe niż te, które oferuje tradycyjne biuro rachunkowe.
Firmy obecne na rynku od dłuższego czasu i przyzwyczajone do stacjonarnej księgowości powoli odkrywają zalety księgowości online. Z chęcią też przenoszą tę część działalności do Internetu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które planują przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę, gdyż pozwala na płynne i bezproblemowe przejście na inne zasady rozliczania. Każdy przedsiębiorca powinien indywidualnie przeanalizować potrzeby swojej firmy, by określić w jaki sposób chce prowadzić jej księgowość. Możliwości jest wiele, trzeba tylko pamiętać jakie obowiązki nakłada na nas prawo.