Biuro księgowe – czy warto korzystać z usług?

Biuro księgowe czy rozliczanie wszystkiego we własnym zakresie?

Nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej jest prowadzenie księgowości. Przydatnym może być w tym biuro księgowe. Ewentualnie możemy rozliczać wszystko samemu. Warto mieć jednak na uwadze, że odpowiednie zarządzanie finansami przedsiębiorstwa oraz znajomość przepisów, daje możliwość obniżenia kosztów, a tym samym osiągnięcie maksymalnego zysku. Obsługa księgowości firmy wymaga systematyczności, organizacji pracy oraz wiedzy m.in. z zakresu przepisów podatkowych i prawa pracy. Częste zmiany ustaw wymuszają konieczność aktualizacji posiadanej wiedzy. Przedsiębiorca decydujący się na samodzielne prowadzenie księgowości, musi dodatkowo zainwestować w narzędzia elektroniczne. Aplikacje umożliwiające ewidencjonowanie dokumentów księgowych oraz wysyłanie deklaracji podatkowych. Trudności związane z połączeniem obowiązków księgowego z funkcją zarządzającego sprawami przedsiębiorstwa, skłania właścicieli  firm do skorzystania z usług świadczonych przez biuro rachunkowe.

Wybór sposobu zarządzania finansami

W podjęciu decyzji o sposobie zarządzania finansami, należy uwzględnić formę prowadzenia księgowości. Podatkowa księga przychodów i rozchodów, stosowana najczęściej przez jednoosobową działalność gospodarczą. Jest ona formą tzw. uproszczonej księgowości, w której ewidencjonowanie operacji jest stosunkowo proste. Należy jednak zwrócić uwagę, że wraz z rozwojem firmy, zwiększa się ilość faktur do zaksięgowania. Jeżeli przedsiębiorca dodatkowo zatrudnia pracowników, to samodzielne prowadzenie ewidencji księgowej obarczone jest dużym ryzykiem popełnienia błędu, wynikającego z braku czasu. Z kolei pełna księgowość, wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków i rachunkowości. Obowiązek szczegółowej sprawozdawczości prowadzonych operacji finansowych, jak również zasad księgowania zdarzeń gospodarczych wymaga czasu, skupienia oraz doświadczenia w tym zakresie.

Biuro rachunkowe = mniejsze ryzyko pomyłki?

Wszystkie wymienione wyżej czynniki zwiększają zapotrzebowanie na wyspecjalizowane usługi księgowe świadczone przez specjalistów. Biuro rachunkowe prowadzi kompleksową obsługę z zakresu księgowości oraz kadr. Polega ona m.in. na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, sporządzaniu deklaracji podatkowych, rocznych zeznań podatkowych i sprawozdań finansowych, naliczaniu wynagrodzeń. Korzystając z usług biura rachunkowego, można liczyć na doradztwo i konsultację. Problemy związane ze sprzedażą samochodu służbowego, zarządzaniem majątkiem firmy lub zatrudnieniem pracownika i dopełnieniem wszystkich formalności nie będą kłopotem. Rozwiąże za nas księgowy, proponując najkorzystniejsze rozwiązanie, dostosowane do profilu prowadzonej działalności.

Biuro rachunkowe i potrzebna wiedza

Odpowiadając na pytanie, czy skorzystać z usług oferowanych przez biuro księgowe, trzeba wziąć pod uwagę ile czasu można poświęcić na prowadzenie księgowości. Dodatkowo czy wiedza którą dysponuje przedsiębiorca, umożliwia podejmowanie odpowiednich decyzji, wpływających na funkcjonowanie firmy. Jedno jest pewne – wraz z rozwojem prowadzonej działalności, pomoc doświadczonego księgowego jest niezbędna.